K2J11 ”Mikä on Jussi Huovisen U23 -maajoukkue”

Kuukauden hiljaiselon jälkeen onkin sitten tarjolla oikein kunnon katsaus salibandykenttään ja kevään kuumiin ajankohtaisiin aiheisiin. Alkuosassa osumia saa lähes jokainen , joka sattuu vain edes joltain osin poikkeamaan profeettojen tielle, mutta onneksi kaksikko rauhoittuu kun vieras saa avattua suunsa. Yli kahden tunnin aikana suu vaahdossa omia sekavia ajatuksiaan kansan korville pyrkii arvovaltaisen vieraan Jussi Huovisen väliin viljelemään etäyhteyksien kautta myös Jari ”Jabba” Nissinen ja Tommi Manninen. Jakso löytyy myös Soundcloudista.

00.00-09.42
Selitys radiohiljaisuudelle. Missä Profeetat ovat olleet? Ovatko Profeetat laajentamassa hiekkalaatikkonsa rajoja? Onko F-liigan sivut ajantasalla?

09.43-18.57
Vuoden vaihtuminen tarkoittaa yleensä myös pelaajamarkkinoilla selvää aktivoitumista. Pelaajasiirtoihin liittyen keskustelua on aiheuttanut Pääkallon artikkeli 21.01.2021 “ Oikeusturvalautakunta muutti Salibandyliiton päätöstä- antoi junioripelaajille luvan siirtyä”. Profeetat pohdiskelevat artikkelin tiimoilta pelaajasopimuksia ja siihen liittyviä asioita.

18.58-30.24
Pohdintaa siitä, mitä tulisi ottaa huomioon pelaajasopimuksia tehtäessä. Pelaajan ja seuran sovitut asiat on hyvä dokumentoida. Edunvalvontaa pelaajan ja seuran hyödyksi. – Ovatko valmentajat tietoisia sopimusten sisällöistä ? – Tommin vinkit sopimuksen tekoon

30.25-41.24
Junioreiden pelaaminen eri seuroissa. Ovatko pelaajat valmentajia varten vai valmentajat pelaajia varten? A- ja B -poikien “urapolku” tarkastelussa. Vallitsevassa tilanteessa mikä on pelaajan kehittymisen kannalta paras mahdollinen paikka pelata.

41.25-49.45
Liiton ilmoituksen mukaan “kilpailukausi” jatkuu 31.5 asti. Pelaajasopimukset yleisesti päättyvät 30.4, miten tässä kohtaan käy sopimuksen ja pelaajan ,joka siirtymässä uuteen seuraan 1.5. Profeetat perustamassa omaa liittoa? Ihmeellisiä höpöttäjiä

49.46-02.02.48
U23 maajoukkueen vastuuvalmentaja Jussi Huovinen vieraana. Mihin tarkoitukseen U23 maajoukkue on perustettu? U23 rooli sparriryhmänä U19 maajoukkueelle